Mis vitamiinid juuste väljalangemise vastu aitavad päriselt?

3 minutit lugemist
Juuste väljalangemine on osa nende kasvuprotsessist. Küll tekib probleem siis, kui juuste väljalangemine hoogustub ning juuksekarvu tuleb lausa peotäite kaupa. Mida teha? Vitamiinid juuste väljalangemise vastu on asendamatuks abiks, et juuste liigset väljalangemist aeglustada või peatada.

Tõsi, juuksed langevad ka erinevate haiguste tõttu, ent laias plaanis on see siiski küllaltki harv. Väljalangemise üheks põhjuseks on lihtsalt vananemine, ent eriti naiste seas on suuremaks probleemiks selline lihtne asi nagu vitamiinipuudus. Auhinnatud juuksehooldusvahendid nagu šampoon ja seerum on suureks abiks nõrkade juuste toetamisel, ent kui probleem peitub toidulaual, on vajalik nii juuksehooldus kui keha seestpoolt toetamine.

A-vitamiini vajavad meie keha kõik rakud

A-vitamiin aitab kudedel ning rakkudel tervena püsida ja toetab nende kasvamist. On selge, et juuksed ei tule kohe kuidagi ilma selleta toime. Vähemtuntud on aga see, et a-vitamiinil on roll rasu tootmisel. Kuigi võib tunduda, et rasu on viimane asi, mida tahta, siis tegelikult tasakaalustab rasu peanaha niiskustaset ning sellega oled sammu võrra lähemale tervetele juustele.

Väga laialt on tuntud b-vitamiinide gruppi kuuluv biotiin, mida nähakse ühe olulisema vitamiinina juuste kasvu toetamisel. Selle puudusest saab aru siis, kui juuksed on jäänud aina õhemaks ning nõrgemaks. Ka teised b-gruppi kuuluvad nimetused on olulised juuste väljalangemise vastu vitamiinid. Muuhulgas aitavad need luua hapnikku transportivaid punaseid vereliblesid. Just nende abil jõuavad nii hapnik kui ka teised vajalikud toitained meie peanahani ning juuste juuresibulateni.

Teada-tuntud c-vitamiin

C-vitamiini olulisus oli üldteada juba sajandeid tagasi. Kui aga toona pakiti merereisidele kaasa hapendatud toite, siis nüüd on vajalikus koguses c-vitamiin olemas, kui valida vitamiinid juuste väljalangemise vastu. C-vitamiin on teada-tuntud antioksüdant, mis kaitseb liigse stressi eest. Lisaks aitab c-vitamiin kaasa kollageeni tootmisele – tähtis osa juuste struktuuris – ja kaitseb kiire vananemise eest.

Kui c-vitamiini saab paljudest kollakatest ning oranžikatest puuviljadest, siis d-vitamiin on pälvinud hüüdnime päikesevitamiin. Meie kliimas võib oma d-vitamiini varude täiendamine päikese abil muidugi probleemiks osutuda ning siin on abiks juuste väljalangemine vitamiinid. Kuidas aga d-vitamiin juuste heaolule kaasa aitab? Teadusuuringutes on leitud, et d-vitamiin on abiks juuksefolliikuli aktiivsuse stimuleerimisel. See tähendab, et d-vitamiini puuduse korral võib juuste kasv aeglustuda või sootuks peatuda.

Juuste väljalangemine vitamiinid ja mineraalained

Raual on oluline osa hapniku transportimisel ning liiga madal rauatase on üheks põhjuseks, miks juuksed hakkavad välja langema. Rauavähesus on eriti levinud just naiste seas. Me ei pruugi seda ise teadagi, aga tegelikult on keha hädas. Rauapuuduse leevendamiseks on vaja muidugi rauda aga selle imendumise tagamiseks ka c-vitamiini.

Nagu c-vitamiin, on ka e-vitamiin tugev antioksüdant, samas kui tsink garanteerib, et juuksesibulaid ümbritsevad rasunäärmed töötaksid nii nagu vaja. Mõnikord ununeb valgu ehk proteiini olulisus. Hea on meelde tuletada, et juuksed koosnevad umbes 80% ulatuses just keratiinvalgust. Sellega on selge, et juuste kasvuks on valk möödapääsmatu.

See pole muidugi lõplik nimekiri mineraalidest ja vitamiinidest, mis on tervete juuste saamiseks ülivajalikud. Kui sa ka leiad üles kõik juuste väljalangemise vastu vitamiinid, on omaette küsimus, kuidas vastavad toiduained oma menüüsse lisada. Seetõttu on spetsiaalsed juuksevitamiinid heaks ja lihtsaks valikuks. Kõik, mida vaja, on juba sinu jaoks kokku pandud.